Jak promować firmę na Instagramie?

Jak promować firmę na Instagramie?


Popularne powiedzenie mówi, że jeden obraz zastępuje 1000 słów. Jeśli więc chcesz promować swoją firmę za pomocą środków wizualnych, Instagram jest właśnie dla ciebie.

Jedna z najpopularniejszych aplikacji na smartfony zrzesza już miliony użytkowników na całym świecie. Umożliwia publikowanie zdjęć, oznaczanie ich hashtagami (co ułatwia wyszukanie) oraz komentowanie i polubienia. Dzięki temu można dotrzeć do nieokreślonej rzeszy miłośników tego programu i zupełnie za darmo rozpowszechnić zdjęcia produktów. Warto pamiętać, że główna baza użytkowników Instagramu mieści się w przedziale wiekowym między 15. a 24. rokiem życia - w większości stanowią ją kobiety. Jeśli jest to grupa docelowa danej marki, to na pewno warto przyjrzeć się bliżej tej coraz popularniejszej na świecie platformie.

Po założeniu firmowego konta i zarejestrowaniu go pod nazwą firmy lub marki należy umieścić zdjęcie profilowe (np. logo) oraz podać odnośnik do witryny internetowej. Kluczem do skutecznej promocji - jak w każdym medium - jest oryginalność. Zamieszczane zdjęcia powinny być starannie wyselekcjonowane, intrygujące, opatrzone odpowiednimi hashtagami i ciekawym komentarzem. Warto używać hashtagu nie tylko charakterystycznego dla konkretnego zdjęcia, ale także nawiązującego do prowadzonej przez nas działalności. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie hashtagu dedykowanego marce bądź firmie. Pozwoli to dotrzeć do większej grupy osób zainteresowanych konkretnym tematem. Warto korzystać ze sprawdzonych działań największych brandów - nie oznacza to kopiowania ich poczynań, ale inspiracja zaczerpnięta od najlepszych jest bardzo wartościową rzeczą.

 

Kolejną rzeczą jest zebranie jak największej liczby obserwujących i zachęcenie ich (np. konkursem) do dalszego udostępniania zdjęć. Oprócz fotografii samych produktów warto też zamieszczać zdjęcia pracowników w nietypowych sytuacjach czy kreatywne obrazy z wnętrza firmy - dzięki temu zniknie wrażenie "obcości", a więź między naszą firmą a potencjalnym klientem będzie trwalsza i silniej spersonalizowana.

 

Od pewnego czasu Instagram umożliwia też zamieszczanie krótkich, 15-sekundowych filmów, co dodatkowo poszerza zakres możliwości atrakcyjnego przedstawienia marki.

 

Jeśli oprócz Instagramu firma reklamuje się też na innych portalach społecznościowych, dobrze jest zdywersyfikować swoje działania tak, by materiał dostarczony na każdą platformę był zróżnicowany. Dzięki temu przybędzie chętnych do obserwowania firmy na każdej z nich.

 

Dopasowanie zdjęć do gustów grupy docelowej oraz ich jakość i oryginalność pozwolą w krótkim czasie zbudować szerokie grono obserwujących i komentujących, a tym samym zainicjować efekt typowy dla samonapędzającego się marketingu szeptanego. Oczywiście należy zadbać, by odnośnik do konta na Instagramie był podany na oficjalnej stronie www - w promocji internetowej bowiem liczy się sprzężenie wszelkich dostępnych kanałów w celu stworzenia możliwie szerokiego i spójnego wizerunku marki. W dzisiejszych czasach obecność firm w najpopularniejszych mediach i najczęściej wykorzystywanych aplikacjach to nieodzowny składnik sukcesu.

Copyrights by Postaw na markę - Brandinger