Content marketing i social media – filary przyszłości firmy?

Content marketing i social media – filary przyszłości firmy?


Content marketing i obecność w mediach społecznościowych to ostatnimi czasy jedne z najpopularniejszych narzędzi pracy największych i najbardziej uznanych na świecie firm. Co konkretnie oznaczają te pojęcia i dlaczego warto z nich korzystać?

W dzisiejszych czasach reklama zalewa potencjalnych klientów właściwie zewsząd, a oni, zamiast być na nią podatni, wynajdują coraz to nowe sposoby na odcięcie się od niej (wymienić tu wystarczy chociażby rosnącą popularność programów typu AdBlock). Z tego powodu, firmy, którym zależy na przypływie klientów, zaczynają używać narzędzi, dzięki którym to nie one będą musiały ich „ścigać”, ale niejako, w morzu alternatywnych możliwości, klienci trafią do nich sami. Na takim, mniej więcej, założeniu opiera się gałąź marketingu, nazywana content marketingiem. Prościej mówiąc, jest to nic innego, jak oferowana przez firmy publikacja różnego typu treści, które nie stanowią „czystej reklamy”, ale posiadają wartość informacyjną lub rozrywkową dla potencjalnego klienta. Publikacje są następnie dystrybuowane, różnymi drogami, do określonych grup odbiorców.

 

Content marketing może zawierać w sobie wiele narzędzi docierania do klienta. W jego ramach możemy publikować interesujące klientów teksty – z linkami lub bez – np. teksty zawierające jedynie nazwy firm i produktów. Do działań w ramach content marketingu zaliczyć można także tworzenie blogów, infografik i e-booków wysyłanych do klientów, jeśli wyrażą oni chęć ich otrzymania, i wiele innych sposobów kontaktu z klientem.  

 

Jednym z ważniejszych narzędzi content marketingu są media społecznościowe. W dzisiejszej dobie niemal każdy ma konto na którymś z najbardziej popularnych portali społecznościowych. Dzięki ich sile, firmy mogą pozostawać z klientem w stałej relacji i, co bardzo istotne, może być ona dwustronna – odbiorca publikowanych na profilu treści ma przecież prawo do np. „lubienia” ich, komentowania i, co najbardziej istotne, dzielenia się tymi treściami z innymi użytkownikami danego serwisu społecznościowego. Dzięki temu, niejako samoistnie może powiększać się potencjalne grono odbiorców tych publikacji.  

 

Właśnie ze względu na wspomniany, interakcyjny charakter oraz szeroki potencjał, media społecznościowe to jedno z narzędzi content marketingu, w które, jeśli firma chce odnieść sukces na danym polu, powinna zainwestować. Świetnym pomysłem dla przedsiębiorstwa może być zatrudnienie specjalisty z dziedziny social media, który będzie odpowiadał za udostępniane treści oraz będzie kontaktował się za pośrednictwem Internetu z użytkownikami. Aby kampanie content marketingowe odnosiły pożądane skutki, warto postawić na profesjonalny zespół ludzi, którzy, poprzez kreowanie contentu, będą także pośrednio tworzyć w świadomości klientów – tych już pozyskanych i tych potencjalnych - profesjonalny, rzetelny i godny zaufania obraz firmy.

 

Copyrights by Postaw na markę - Brandinger